Festivals/Street Fairs

Jazz fest Cubes are here! These are our picks for both weekends

Start planning when the time to get your Crawfish Monica between acts will be.

It’s Jazz Fest’s 50th anniversary and the cubes are out!

Organizers made the announcement during a press conference Tuesday morning, letting festers know when performers like Katy Perry, Big Freedia, J Balvin and The Revivalists.

Click here to see the full schedule!

This year the fest is open an extra day, which pushed the opening day up to Thursday, April 25. 

That means both of the event’s weekends will run from Thursday to Sunday.

Organizers also announced the festival’s opening day would be dubbed “Locals Thursday” and anyone with a valid Louisiana ID can purchase two discounted $50 tickets, instead of the usual $80 at the gate.

Here are our picks for the fest, broken down by stage and weekend:

Acura Stage

Thursday, April 25: Rockin’ Doopsie, Jr. (1:55 p.m. – 2:55 p.m.), Earth, Wind & Fire (5:25 p.m. – 6:55 p.m.)
Friday, April 26: Tab Benoit (1:30 – 2:30 p.m.), Santana (5 – 7 p.m.)
Saturday, April 27: Better Than Ezra ( 2:05 – 3:15 p.m.), Katy Perry (5:40 – 7 p.m.)
Sunday, April 28: Irma Thomas (1:55 – 3 p.m.), Bonnie Raitt (3:35 – 4:50 p.m.)

Thursday, May 2: Cowboy Mouth (11:30 a.m. – 12:20 p.m.), The Rolling Stones (5 – 7:10 p.m.)
Friday, May 3: The Iguanas (11:20 – 12:20 p.m.), Chris Stapleton (5:20 – 7 p.m.)
Saturday, May 4: Tank and the Bangas (1:40 – 2:40 p.m.), Dave Matthews Band (5 – 7 p.m.)
Sunday, May 5: Cyril Neville’s Swamp Funk (12:05 – 1:05 p.m.), Trombone Shorty & Orleans Avenue with Nevilles (5:30 – 7 p.m.)

Gentilly Stage

Thursday, April 25: Mia Borders (11:15 a.m. – Noon), Alanis Morissette (5:40 p.m. – 7 p.m.)
Friday, April 26: Bonerama (12:30 – 1:25 p.m.), The Revivalists (5:25 – 6:55 p.m.)
Saturday, April 27: Erica Falls (1:35 – 2:25 p.m.), Leon Bridges (5:40 – 7 p.m.)
Sunday, April 28: Flow Tribe (12:20 – 1:10 p.m.), J Balvin (5:45 – 7 p.m.)

Thursday, May 2: Marc Broussard (12:15 – 1 p.m.), Tom Jones (2:55 – 4 p.m.)
Friday, May 3: Shamarr Allen & the Underdawgs (12:20 -1:10 p.m.), North Mississippi Allstars (3-4 p.m.)
Saturday, May 4: AaronNeville (4 – 5:05 p.m.), Diana Ross (5:45 – 7 p.m.)
Sunday, May 5: Little Feat (2 – 3:10 p.m.), John Fogerty (5:40 – 7 p.m.)

Congo Square Stage

Thursday, April 25: The New Orleans Female Hip Hop Experience (4:05 – 5:05 p.m.), Ciara (5:45 – 7 p.m.)
Friday, April 26: Brass-A-Holics (12:15 – 1:05 p.m.), PJ Morton (1:25 – 2:15 p.m.)
Saturday, April 27: Curren$y (3-4 p.m.), Rebirth Brass Band (4:20 – 5:20 p.m.)
Sunday, April 28: The O’Jays (3:45 – 5 p.m.), Al Green (5:45 – 7 p.m.)

Thursday, May 2: Big Sam’s Funky Nation (1:20 2:10 p.m.), Ziggy Marley (2:50 – 4 p.m.)
Friday, May 3: Kermit Ruffins & The Barbecue Swingers (2:50 – 3:50 p.m.), Gladys Knight (5:45 – 7 p.m.)
Saturday, May 4: Big Freedia (4:05 – 5:05 p.m.), Pitbull (5:40 – 7 p.m.)
Sunday, May 5: Chaka Khan (3:25 – 4:40 p.m.), Maze Featuring Frankie Beverly (5:25 – 7 p.m.)

WWOZ Jazz Tent

Thursday, April 25: Jason Marsalis (1:30 – 2:30 p.m.), James Carter Organ Trio (5:55 – 6:55 p.m.)
Friday, April 26: Roger Lewis and Baritone Bliss (12:20 – 1:10 p.m.), Terence Blanchard featuring the E-Collective ( 4:10 – 5:20 p.m.)
Saturday, April 27: Robin Barnes (11:15 a.m. – 12:05 p.m.), Naturally 7 (4 – 5 p.m.)
Sunday, April 28: Stephanie Jordan Big Band (4:10 – 5:10 p.m.), Ellis Marsalis Family Tribute featuring Wynton, Branford, Delfeayo, and Jason with Ellis Marsalis (5:40 – 6:55 p.m.)

Thursday, May 2: Tonya Boyd Cannon (12:15 – 1:05 p.m.), Regina Carter’s Southern Comfort (2:50 – 4 p.m.)
Friday, May 3: John Mahoney Big Band (12:20 – 1:10 p.m.), Trumpet Mafia (2:50 p.m., 3:50 p.m.)
Saturday, May 4: Alfredo Rodriguez and Pedrito Martinez (2 – 3 p.m.), Jonathan Butler and Gerald Albright (5:45 – 7 p.m.)
Sunday, May 5: John Boutté (4:05 – 5:05 p.m.), Herbie Hancock (5:30 – 7 p.m.)

Blues Tent

Thursday, April 25: Rev. John Wilkins (1:35 – 2:20 p.m.), Taj Mahal and the Phantom Blues Band (5:40 – 6:55 p.m.)
Friday, April 26: Charmaine Neville Band (1:40 – 2:30 p.m.), James Andrews & the Crescent City All-Stars (4:10 p.m. – 5:10 p.m.)
Saturday, April 27: Johnny Sansone (11:15 a.m. – 12:05 p.m.), Boz Scaggs (5:40 – 7 p.m.)
Sunday, April 28: Davell Crawford (3 – 4 p.m.), Deacon John (4:25 – 5:25 p.m.)

Thursday, May 2: Glen David Andrews (12:25 – 1:15 p.m.), Mavis Staples (2:50 – 4 p.m.)
Friday, May 3: Jarekus Singleton (2:40 – 3:40 p.m.), Los Lobos (5:30 – 7 p.m.)
Saturday, May 4: Marcia Ball (2:50 – 3:50 p.m.), John Prine (5:45 – 7 p.m.)
Sunday, May 5: Little Freddie King Blues Band (12:20 – 1:10 p.m.), Buddy Guy (5:45 – 7 p.m.)

Economy Hall Tent

Thursday, April 25: Gerald French and the Original Tuxedo Jazz Band (2:55 – 4 p.m.), New Orleans Cottonmouth Kings (5:45 – 6:45 p.m.)
Friday, April 26: Louisiana Repertory Jazz Ensemble (12:30 – 1:25 p.m.), Tim Laughlin (3:05 – 4 p.m.)
Saturday, April 27: Leroy Jones & New Orleans’ Finest (1:40 – 2:40 p.m.), Lars Edegran‘s New Orleans Ragtime Orchestra (3 – 4 p.m.)
Sunday, April 28: Treme Brass Band ( 1:35 – 2:30 p.m.), The Creole Jazz Serenaders with Don Vappie (5:45 – 6:45 p.m.)

Thursday, May 2: The Pfister Sisters (11 -11:50 a.m.), Banu Gibson (2:45 – 3:45 p.m.)
Friday, May 3: Andrew Hall’s Society Brass Band (11:15 – 12:05 p.m.), Hot Club of New Orleans (5:45 – 6:45 p.m.)
Saturday, May 4: George French & the New Orleans Storyville Jazz Band (1:40 – 2:35 p.m.), Chris Owens (5:55 – 6:45 p.m.)
Sunday, May 5: Kermit Ruffins’ Tribute to Louis Armstrong (4:30 – 5:30 p.m.), Doreen’s Jazz New Orleans (5:50 – 6:45 p.m.)

Sheraton New Orleans Fais Do-Do Stage

Thursday, April 25: The Revelers (1:35 – 2:30 p.m.), BeauSoleil (4:15 – 5:20 p.m.)
Friday, April 26: Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers (1:50 – 2:45 p.m.), Keith Frank & the Soileau Zydeco Band (6:05 – 7 p.m.)
Saturday, April 27: Pine Leaf Boys (4:15 – 5:10 p.m.), Steve Earle & The Dukes (5:45 – 7 p.m.)
Sunday, April 28: Jambalaya Cajun Band with special guest Johnnie Allan (12:25 – 1:15 p.m.), Indigo Girls (4:20 – 5:40 p.m.)

Thursday, May 2: Creole String Beans (1:25 – 2:25 p.m.), Geno Delafose & French Rockin’ Boogie (2:50 – 4 p.m.)
Friday, May 3: T’Monde (2:20 – 3 p.m.), Lost Bayou Ramblers (2:50 – 3:50 p.m.)
Saturday, May 4: Mid-City Aces (11:20 a.m. – 12:20 p.m.), Chubby Carrier and the Bayou Swamp Band (2:30 – 3:20 p.m.)
Sunday, May 5: Terrance Simien and the Zydeco Experience (4:15 – 5:15 p.m.), The Mavericks (5:45 – 7 p.m.)

Jazz & Heritage Stage

Thursday, April 25: Fi Yi Yi (11:15 a.m. – 11:55 a.m.), Forgotten Souls Brass Band (3:45 – 4:45 p.m.)
Friday, April 26: Big Chief Bird and the Young Hunters Mardi Gras Indians (11:20 – Noon), Free Agents Brass Band (2:20 – 3:15 p.m.)
Saturday, April 27: Semolian Warriors Mardi Gras Indians (11:20 a.m. – Noon), Original Pinettes Brass Band (4:10 – 5:15 p.m.)
Sunday, April 28: Dr. Brice Miller & Mahogany Brass Band (1:35 – 2:35 p.m.), Big Chief Monk Boudreaux & The Golden Eagles (3-3:55 p.m.)

Thursday, May 2: Big Chief Charles & White Cloud Hunters Mardi Gras Indians (12:55 – 1:35 p.m.), Pocket Aces Brass Band (2 – 3 p.m.)
Friday, May 3: Baby Boyz Brass Band (12:20 – 1:10 p.m.), Cha Wa (4:15 – 5:20 p.m.)
Saturday, May 4: New Birth Brass Band (2:10 – 3:05 p.m.), Storyville Stompers Brass Band (4:50 – 5:45 p.m.)
Sunday, May 5: Big Chief Bo Dollis, Jr. & The Wild Magnolias (4:50 – 5:45 p.m.), Stooges Brass Band (6:05 – 6:55 p.m.)

Gospel Tent

Thursday, April 25: Shades of Praise (4:15 p.m. – 5 p.m.), Franklin Avenue Music Ministry (6:05 – 6:50 p.m.)
Friday, April 26: Jessica Harvey and The Difference (12:05 – 12:50 p.m.), Josh Kagler & Harmonistic Praise Crusade (2:45 – 3:30 p.m.)
Saturday, April 27: Tonia Scott & the Anointed Voices (4:15 – 5 p.m.), New Hope Baptist Church Mass Choir (5:10 – 5:55 p.m.)
Sunday, April 28: Zulu Gospel Male Ensemble (11:15 – 11:55 a.m.), Val & Love Alive Choir (1:55 – 2:40 p.m.)

Thursday, May 2: The Jones Sisters (12:05 – 12:50 p.m.), Lyle Henderson & Emmanu-EL (2:55 – 3:45 p.m.)
Friday, May 3: Mount Hermon Baptist Church Praise Delegation Choir (4:25 – 5:05 p.m.), The City of Love Music & Worship Arts Choir (6:05 – 6:45 p.m.)
Saturday, May 4: Shirley Ceasar (2:55 – 3:55 p.m.), Voices of Peter Claver (4:10 – 4:55 p.m.)
Sunday, May 5: Tyronne Foster & the Arc Singers (1:45 – 2:25 p.m.), The Gospel Soul of Irma Thomas (4:45 – 5:45 p.m.)

Lagniappe Stage

Thursday, April 25: Tom Leggett Band (12:40 – 1:35 p.m.), Mainline (5:35 – 6:30 p.m.)
Friday, April 26: The Wanting (11:30 a.m. – 12:15 p.m.), Soul Brass Band (5:40 – 6:30 p.m.)
Saturday, April 27: Sweet Cecilia (1:50 – 2:45 p.m.), La Tran-K Band (5:40 – 6:30 p.m.)
Sunday, April 28: Anaïs St. John presents Lulu White Queen of Storyville (11:30 a.m. – 12:15 p.m.), The New Orleans Klezmer All Stars (5:30 – 6:30 p.m.)

Thursday, May 2: Julio y Cesar Band (12:25 – 1:15 p.m.), Billy Iuso & Restless Natives (1:35 – 2:25 p.m.)
Friday, May 3: Keith Burnstein’s Kettle Black (11:30 – 12:20 p.m.), The Deslondes (4:20 – 5:15 p.m.)
Saturday, May 4: Mo’ Fess (1:35 – 2:35 p.m.), Andrew Duhon (4:15 – 5:15 p.m.)
Sunday, May 5: The Magnolia Sisters (12:40 – 1:35 p.m.), Bobby Lounge (5:35 – 6:30 p.m.)

Kids Tent

Thursday, April 25: Chosen Vessels Dance Pac (1:45 p.m. – 2:30 p.m.), Kat Walker Jazz Band (4:05 – 4:50 p.m.)
Friday, April 26: Adella, Adella the Storyteller (12:40 – 1:25 p.m.), Yvette Landry (4 – 4:45 p.m.)
Saturday, April 27: Young Guardians of the Flame (11:30 a.m. – 12:15 a.m.), Sunpie & the Louisiana Sunspots (5:15 – 6 p.m.)
Sunday, April 28: Washboard Leo Thomas (12:40 – 1:35 p.m.), Mesner Puppet Theater (4:05 . 4:50 p.m.)

Thursday, May 2: Black Magic Drumline (11:30 – 11:55 a.m.), Bruce Daigrepont Cajun Band (2:15 – 3 p.m.)
Friday, May 3: Erik McAllister (3 – 3:45 p.m.), Dancing Grounds Elite Feet Dance Krewe & Youth Company (5:15 – 6 p.m.)
Saturday, May 4: OperaCreole (1:50 – 2:35 p.m.), Miss Pussycat (3 – 3:45 p.m.)
Sunday, May 5: Curtis Pierre & the Samba Kids (11:30 a.m. – 12:20 p.m.), Aucoin Family Cajun Band (4:05 – 4:50 p.m.)

Cultural Exchange Pavilion World Journey

Thursday, April 25: Pride of Zulu of South Africa (12:35 – 1:20 p.m.), Dr. Nativo of Guatemale (3:30 – 4:30 p.m.)
Friday, April 26: Diassing Kunda of Senegal (11:30 a.m. – 12:20 p.m.), Moonlight Benjamin of Haiti (3:15 – 4:15 p.m.)
Saturday, April 27: Javier Olondo and AsheSon (11:30 a.m. – 12:20 p.m.), New Orleans Mardi Gras Indian Rhythm Section (3:45 – 4:15 p.m.)
Sunday, April 28: A Tribe Called Red (1:45 – 2:45 p.m.), Dobet Gnahoré of Ivory Coast (4:45 – 5:45 p.m.)

Thursday, May 2: Northern Cree of Canada (12:45 – 1:30p.m.), Buffalo Hunters Mardi Gras Indians (2:35 – 2:50 p.m.)
Friday, May 3: The Bahamas Revue Band (1:55 – 2:55 p.m.), Crocodile Gumboot Dancers of South Africa (4:50 – 5:45 p.m.)
Saturday, May 4: Boukman Eksperyans of Haiti (12:40 – 1 :40 p.m.), 3L Ifèdé of Benin (3:20 – 4:10 p.m.)
Sunday, May 5: The Boudreaux Family Celebrates Big Chief Monk Boudreaux (12:40 – 1:25 p.m.), Boukman Eksperyans of Haiti (4:40 – 5:45 p.m.)

For more information on Jazz Fest or to buy tickets, click here. 

Fair Grounds Race Course & Slots
Getting there
1751 Gentilly Blvd, New Orleans, LA 70119, USA
Open Now
Mon-Sat 9am–12am
Sun 10am–12am
More Info
Website